Co se musí pes naučit
Co se musí pes naučit?
Reagovat na zvuková znamení
I když váš německý ovčák nerozumí lidské řeči, můžete to zařídit tak, aby rozlišoval přesně určená zvuková znamení, povely. Aby povel byl pro psa jednoznačný, musíte ovšem pro stejné chování používat stále stejné slovo. Pokud nebudete důslední, bude si stále povely plést. Pes také dobře reaguje na tón hlasu a právě na tom je možné založit celou výchovu. Vysoké tóny vnímá pes jako přátelské a povzbuzující, a proto je používáme k posílení kladného chování, k pochvale. Hlubokým hlasem pronášíme pokárání a zákazy.
Bez důslednosti to nejde
Výchova má největší účinek u mladého německého ovčáka, s nímž je nutné zacházet důsledně. Pokud člověk nechce, aby pes ležel na pohovce, musí na zákazu trvat a nepřipouštět žádné výjimky. To platí i o povelech. Ty pronášíme jen, jsme-li si jisti, že můžeme psa v dané situaci přimět k uposlechnutí. Jestliže někdo svému německému ovčákovi desetkrát řekne Sedni!, ale provedení neprosadí a nakonec to vzdá, utvrdí psa v názoru, že povely nemají žádný význam.
Výběh a přivolání
Velmi často je cílem výchovy, aby volně pobíhající německý ovčák přišel pokud možno brzy na přivolání. Psi uvázaní na vodítku se později, v době dospívání, začínají obořovat na jiné psy. Agresivity vyplývá jednak z omezení pohybu a jednak z pocitu síly, který psovi dává člověk na druhém konci vodítka. Psi běhající volně, bez vodítka, se chovají společenštěji a mírumilovněji. U štěněte je výchova v tomto směru jednoduchá, protože se projevuje vrozená vstřícnost. Necháte-li štěně volně běhat na bezpečném místě a chodíte-li za ním zpovzdálí, je v jeho povaze, cítit se ohroženo a ztraceno, když se ocitne bez své smečky. V tomto okamžiku si dřepněte a zavolejte: Ke mně! a pak psa přátelsky pochvalte. Případně jej můžete i odměnit a nechat dál volně běhat. Toto cvičení opakujte za různých okolností.
Když je malý německý ovčák zabrán do pátrání a nereaguje, přibližte se k němu a snažte se přilákat jeho pozornost. Ke psu se nepřibližujte přímo, neběhejte za ním, ale naopak jakmile si vás všimne, obraťte se a vzdalujte se jiným směrem. Ze strachu, aby se neztratil, se německý ovčák obrátí a bude vás následovat. V přiměřeném věku, asi kolem pěti měsíců, je už pes samostatný a neposlušný, často volání "přeslechne", když je zaujat jinými zájmy. Tuto neposlušnost musíte nyní potrestat. Hodí se např. pytlík s malými oblázky, který házíte směrem k zadní čísti psa (samozřejmě ne ta, abyste jej trefili, ale jen vylekali). Po vteřince úleku zavolejte psa k sobě. Ve většině případů k vám rychle přiběhne a vy jej přirozeně důkladně pochválíte a odměníte. Nepřerušujte žádné cvičení, dokud nemáte úspěch. Když už se váš německý ovčák vymkne kontrole a teprve po čase přijde dobrovolně zpátky, můžete ho pobídnout hlasem ke spěchu, ale nesmíte jej trestat. Trestem byste německého ovčáka odradili od dalších návratů a prodlužovali byste tím v dobu jeho toulání. V nejbližším případě pak reagujte co nejrychleji a snažte se psa chytit. Pokud dospělý pes toto cvičení dobře neovládá, je rozumné jej cvičit na dlouhé šňůře. Když pes příchod na přivolání zvládne, dopřejte mu dostatek výběhu v zajímavém prostředí a teprve pak jej přivolejte k sobě.
Chůze na vodítku
Nejprve přivykněte štěně na obojek a vodítko. Uklidňujte je přátelskými slovy a chvalte, když vás na šňůře následuje. K tomuto cvičeni používejte 120 - 200 cm dlouhou šňůrů, aby si váš psík zvykl, že se může pohybovat jen do této vzdálenosti. Jakékoliv snahy o odbočení nebo táhnutí přerušte energickým škubnutím za vodítko. Pokud máte německého ovčáka, který je zvyklý stále silně táhnout, musíte toto chování důsledně opravovat. Chce to určitý čas, než si pes svůj nezpůsob odvykne, ale vytrvalost a důslednost vede k úspěchu. Ve zvlášť tvrdošíjných případech dejte psovi povel Stůj!, případně Sedni!.
Sedni! a Zůstaň!
Existují dva způsoby, jak německého ovčáka naučit povelu Sedni!. Máte-li štěně, počkejte, až si štěně samo začne sedat a potom řekněte Sedni!. Tento postup je třeba několikrát zopakovat, než maličký pochopí, co to slovo znamená. Při následujícím cvičení pak vyčkejte a zavolejte Sedmi! jakmile se psík zastaví. Přirozeně že když přesně poslechne, tak jej pochválíte, případně i odměníte malým pamlskem. Cvičte hlavně na začátku vycházky nebo hry a nikdy ne dlouho, aby se štěně nenudilo.
Staršího psa naučíte povelu Sedmi! tak , že jej jednou rukou pevně uchopíte za obojek a druhou rukou přitlačíte jeho záď k zemi, Když je pes starý asi půl roku, můžete cvičit také odložení. Dejte psovi povel Sedmi! a když poslechne, řekněte Zůstaň! a pokročte asi jeden metr před něj. Po několika vteřinách se k psovi vraťte a pokud zůstal sedět, pochvalte jej. Časem se postupně vzdalujte stále víc a prodlužujte dobu mezi odchodem a návratem k psovi. Potom můžete zavolat na psa Ke mně! anebo se vrátit k němu na místo a znovu opakovat.
Lehni! a Zůstaň!
I při učení povelu Lehni! vyčkejte, až si německý ovčák sám začne lehat. Teprve nyní vyslovte povel Lehni!. Můžete ale také začít od polohy v sedě a přimět psíka, aby zaujal požadovanou pozici. Jednou rukou posuňte přední nohy německému ovčákovi dopředu a současně druhou jemně zatlačte na jeho plece. Tak jej přimějete, aby si lehl. Když pes vládne cvik Lehni!, můžete přidat také Zůstaň!. Další postup je stejný jako při vykonávání tohoto povelu v sedě. Důležité je, že pes musí zůstat ležet na místě tak dlouho, dokud jej nepřivoláte k sobě nebo se k němu nevrátíte. Velmi užitečné je naučit psa uposlechnout povelu Lehni!, i když je od vás dost daleko, protože toto cvičení se hodí v nebezpečných situacích, kdy může psa uchránit před zraněním. Pokud si na povel okamžitě lehne a zůstane na místě, vyvaruje se možného střetu.
Komentáře
Přehled komentářů
mas peknu stranku sem zo slovenska mam nemeckeho ovčiaka ma 1,5 rok a neco by sem dodala k vychove povel-pust a nech to,zakladne povely su sadni,pust,nechto,k nohe,zustaň
....
(sima, 9. 3. 2011 9:48)