Jídelníček
Správná výživa
Jídelníček
Významným předpokladem pro zdraví a vitalitu psa je vyhovující výživa, přizpůsobená jeho schopnostem a okolnostem. Vědecké výzkumy důkladně prokázaly spotřebu živin u psa i to, že krmení kuchyňskými odpadky není pro psa vhodné. Trvale může způsobit velké škody na zdraví a předčasné poškození některých orgánů.
Hotová potrava
Hotovým krmivům pro domácí zvířata věnuje potravinářský průmysl značnou péči a nabízí řadu krmných směsí, které se mohou navzájem kombinovat. Ať již jde o specializované nebo kompletní krmivo stejně jako přídavky, vždy je pro psa základní potravou maso. Kompletní krmiva, jsou např. konzervy nebo suché krmení v podobě vloček či pelet, nabízí trh v široké škále. Nejčastěji se psi krmí konzervovanou potravou, do níž se přimíchávají vločky. Suché potravě chybí zhruba 90% vlhkosti, a proto zkrmuje po přidání teplé vody. Přesto ještě musí mít pes vždy dostatek čisté vody k pité. Kvalita hotových krmit je nestejná. Především kompletní krmivo obsahuje prakticky všecko od bílkovin v podobě masa až po přídavek vitaminů a stopových prvků. Levné výrobky jsou bohatší na méně hodnotné bílkoviny a může se stát, že některé z nich jsou těžko stravitelné. Vyrábějí se také různá krmiva pro rostoucí, pracovní, přetučnělé nebo staré psy, zkrátka potravinářský průmysl nabízí výběr hotových krmiv pro každého psa.
Čerstvé krmení
Mnozí psi dávají přednost čerstvě připravené potravě. U toho musí přirozeně majitel dbát na přiměřené složení a obsah živných látek a přidávat do směsi vitaminy a minerálie, o které se při krmení hotovou směsí starat nemusí. U dospělého psa má tvořit polovinu krmné dávky maso a zbytek zeleniny a obilniny. Rostoucí štěňata, kojící feny nebo pracovní psi potřebují vyšší podíl masa, přibližně třetiny dávky.
Maso
Pro výživu psa se především hodí svalovina a vnitřnosti hovězí, drůbeže, skopové a zvěřina. Tato maso musí být důkladně povařeno, kniha a občas nevyprané bachory mohou být zkrmovány syrové. Vepřové maso se pro krmení psů nehodí, protože je nebezpečí kožních onemocnění. Zkrmování za syrova je zakázáno, protože se na psa může přenést Aujezskyho choroba (nepravá vzteklina), která u psů probíhá vždy smrtelně. Měnit druhy masa podle nabídky nebo pohybu ceny není vhodné.
Jiné zdroje bílkovin
Kromě masa je možné zkrmovat také vařené vykostěné ryby. Dobrým zdrojem bílkovin je také mléko, i když mnozí dospělí psi nesnášejí mléčný cukr, nedovedou ho strávit a mívají po něm průjem. Mléčné produkty jako tvaroh, jogurt nebo sýry psi snášejí dobře a bez problémů jim mohou sloužit jako dieta. Malé kousky tvrdého sýra jsou také dobrou odměnou za poslušnost. Většina psů má totiž sýr ráda.
Obilniny a rostlinná krmiva
Nejjednodušší a nejlevnější je používat hotové psí vločky, většinou obohacené vitaminy a minerálními látkami. Hodí se však i rýže, nudle, ovesné vločky, kroupy, tvrdý celozrnný chléb a proso. Neupravené rostlinné krmivo je samozřejmě pro psy téměř nestravitelné. Celulóza se rozloží teprve vařením a pes může využít výživné látky obsažené v buňkách s buničitými stěnami. Při podávání zeleniny je nutné se vyvarovat všech nadýmajících druhů. Chcete-li pozměnit psí jídelníček, protože jednotvárnost může také často způsobovat zažívací potíže, obohaťte např. ovesné vločky vápníkem a fosforem v poměru 1 : 7. Také ryby obsahují mnoho fosforu a méně vápníku. Nejlepší pro výživu psa je však je obsah 1,2 dávky vápníku na 1 dávku fosforu. Tak se nerovnováha přídavku vápníku vyrovná. K obohacení krmiva užívejte výhradně přípravky, které váš veterinární lékař doporučí či schválí. Podávání léčiv určených lidem v nepřiměřené dávce je častou chybou, které se majitelé psů dopouštějí.
Zvláštní doplňky potravy
Psí krmení se nesmí kořenit. Čerstvou potravou je však nutné mírně osolit, protože dostatek sodíku je pro zvíře velmi důležitý. Jemně nakrájená nebo strouhaná zelenina obohacuje jídelníček a rozmačkaný česnek působí kladně na střevní floru. Totéž platí o pivních kvasnicích, které současně dodávají tělu dostatek vitaminu B. Pro zdravou kůži a srst je dobré jednou nebo dvakrát za týden podat syrový čerstvý vaječný žloutek. Důležitý je také obohacení nenasycenými mastnými kyselinami, a proto se má psovi dvakrát týdně dávat do potravy kávová lžička oleje.
Žvýkačky a pamlsky
Pes potřebuje ke žvýkání kosti, které se neštípou nejlépe hovězí nebo telecí, ale nikdy ne kosti z drůbeže, skopové, ze zvěřiny nebo vepřové. Kostí také nesmí dostávat příliš mnoho, protože jsou velmi bohaté na minerální látky a je-li jich nadbytek, zpomalují trávení a způsobují zácpu. Nejlepší j obstarat vhodné náhražky, psí žvýkačky (kosti z bůvolí kůže), volskou oháňku nebo telecí kopyto, to všechno se hodí ke žvýkání a napomáhá údržbě chrupu. Sušená vepřové uši však nezkrmujte, protože podobně jako vepřové maso mohou přenášet virus Aujezskyho choroby. Poun. u nás je Aujezskyho choroba zcela pod kontrolou a nákaza nehrozí, leda v případě, že výrobky nepošly veterinární kontrolou, např. z podloudného dovozu. Abyste zajistili, že psa nepřekrmujete, musíte všechny pamlsky a žvýkačky odečítat od denní krmné dávky. Se psí čokoládou a sušenkami je zapotřebí velmi šetřit, mohou vypomoci pouze tehdy, když pes nemá chuť k jídlu.